Header ad

İzmir’e Su Ürünleri OSB’si

İzmir’e Su Ürünleri OSB’si

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, İzmir’de Su Ürünleri Organize Sanayi Bölgesi kurulması için çalışma başlattıklarını ve 10 yıl içinde su ürünleri ihracatını 4 milyar dolara çıkarmak istediklerini söyledi.

İzmir Ticaret Odası (İZTO) meclis toplantısına katılan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, İzmir’de Su Ürünleri Organize Sanayi Bölgesi kurulması için çalışma başlattıklarını açıkladı. Pakdemirli, hayvancılıkta ithalatı bitirmenin yollarını aradıklarını belirterek, biraz sabır istedi ve 2021 yılını hedef gösterdi.

Tavuk eti, kırmızı et ve balık eti üretiminin Türkiye’nin ihtiyacından çok daha fazla olduğunu söyleyen Pakdemirli, “Türkiye 2023 hedefi olan balık ürünleri ihracatında 1 milyar doları geçmiş durumda. Bu tercihleri biraz içinde değiştirirsek aslında Türkiye’nin et ile ilgili de problemi yok. İzmir’de Su Ürünleri OSB kurmak için çalışmalara devam ediyoruz. Balık yetiştiriciliğinde 1 milyar dolar olan 2023 hedefimizi yakaladık. Üretimi 500 bin tona çıkaracağız. 10 yıl içinde 3-4 milyar dolar ihracat eder hale geliriz. İç pazarda da tüketimimiz artar. Katma değerli tarımın önemini iyi biliyoruz” dedi.

Yazar Hakkında

Smmm Denetçi Bilirkişi

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

preloader