Header ad

İzmir Ticaret Odası Nefes Kredisi Başvuruları Başladı !

İzmir Ticaret Odası Nefes Kredisi Başvuruları Başladı !

İTO Üyelerine “Şimdilik” 65.6 Milyon Liralık Nefes Kredisi

TOBB ile 6 banka arasında imzalanan protokol ile hayata geçen “Nefes Kredisi”ne katıldıklarını açıklayan İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, “Üyelerimize şimdilik 65.6 milyon liralık kredi hacmi yarattık. Talep getirse yeni kaynak yaratılacak. Aylık, 0.99 faizli, 6 ayı ödemesiz 18 ay vadeli krediden yararlanmak isteyen için üyelerimiz ilk önce Odamıza, ardından protokoldeki bankalara  başvurabilir” dedi.

İzmir Ticaret Odası (İTO)  Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, geçtiğimiz yıl ilk defa  hayata geçen Nefes Kredisi ile üyelerin büyük fayda sağladığını belirterek, ”Geçtiğimiz yıl  1610 üyemizin 201 milyon lira kredi kullanmasını sağlamıştık. Üyelerimizden gelen talep nedeniyle nefes kredisinin bu yıl da hayata geçmesi için TOBB nezdinde defalarca girişimde bulunduk” dedi. Bu çabalarının sonuçlanmasından ve Nefes Kredisi’nin tekrar hayata geçmesinden büyük memnuniyet duyduklarını belirten Demirtaş, “Nefes Kredisi’nin bu yıl kentimizde Başbakanımız Binali Yıldırım tarafından açıklanmasından ayrıca mutlu olduk. Nefes Kredisinin tekrar hayata geçmesini sağlayan Başbakanımız Binali Yıldırım, Başbakan Yardımcımız Mehmet Şimşek, Gümrük ve Ticaret Bakanımız Bülent Tüfenkci, TOBB Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu ile bankalara teşekkür ediyoruz” dedi. Demirtaş, 31 Mart Cumartesi günü İzmir’de Başbakan’ın da katıldığı tören ile TOBB, Ziraat Bankası, Denizbank, Halkbank, Vakıfbank, Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım Bankaları ile Kredi Garanti Fonu (KGF) işbirliğinde imzalanan Nefes Kredisi Protokolüne İTO’nun da dâhil olduğunu söyledi.

ÜYE BAŞINA 200 BİN LİRAYA KADAR KREDİ KULLANABİLECEK

Demirtaş, imzalanan protokole göre İTO üyelerinin  6 ay ödemesiz, sonrasında da 12 ay vadeli ve eşit taksitli, toplam 18 ay vadeli, aylık %0,99 ve yıllık %11,88 faiz oranlı olmak üzere Nefes Kredisi kullanabileceğini söyledi. Demirtaş, “Nefes Kredisine dâhil olmak için Odamız bankalara mevduat olarak para yatıracak, buna karşılık, şimdilik 65,6 milyon liralık kredi hacmi yaratılmış olacak. Şimdilik diyorum çükü üyelerimizden daha fazla talep geldiği takdirde Odamız özveri de bulanarak bu kaynağın bir kat daha arttırılması, 130 milyon liraya çıkması için kaynak yaratacaktır. Üyelerimiz için kredi üst limiti 200 bin lira olacak. KGF’ye ödenecek %0,03 kefalet başvuru bedeli ve komisyonu dışında üyelerimizden başka bir masraf talep edilmeyecek. Krediye başvurmak için, üyelerimizin Odamızdan ‘TOBB Nefes Kredisi Başvurusu içindir’ ibaresi yer alan faaliyet belgesi alması gerekiyor. Söz konusu belgeyi Odamıza gelerek ücretsiz olarak alabilirler. Sonrasında protokole taraf olan bankaların herhangi bir şubesine giderek kredi başvurusunda bulunabilir. Finansal sorunlar ve sermaye yetersizliğinin tüccarlarımızın çözmek zorunda olduğu sorunlar arasında en başta geldiği biliyoruz ve bundan sonra da tüm imkânlarımız ile üyelerimizin yanında olmaya devam edeceğiz. Nefes kredisi üyelerimize hayırlı olsun” dedi.

İTO üyelerinin “Nefes Kredisi başvuruları için, Odanın Zemin Katı’nda “Nefes Kredisi Danışma Masası” kuruldu. İTO üyeleri bu masaya başvurabileceği gibi girisimcilik@izto.org.tr adresli e-postadan da bilgi alabilecek.

Yazar Hakkında

Smmm Denetçi Bilirkişi

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

preloader