Header ad

5000 TL ve Üzeri Faturalar e-Arşiv Fatura olmak Zorunda

01.01.2020 Tarihinden Sonra 5.000 TL üzeri Faturalar Kağıt Ortamında Düzenlenemeyecek

Uzun süredir gelirler idaresinin sayfasında taslak halinde bekleyen e-fatura/e-defter/e-arşiv / e-irsaliye/ v.b. hususları içeren kapsamlı bir tebliğ mevcuttu.Tebliğ en sonunda 19.10.2019 Tarihinde resmi gazetede yayımlandı.

Gazetenin konusu çok geniş olup e-faturaya geçiş sınırı 5.000.000 TL ye düşürülerek geçiş tarihi 01.07.2020 tarihine ertelenmesi veya e-serbest meslek makbuzuna geçiş tarihinin ise 6 ay ertelenerek 01.06.2020 tarihi olması gibi hususları içeriyor.

Ancak bu yazının konusu ister e-fatura mükellefi olun, ister olmayın herkesi ilgilendirebilecek bir konu;

  • Bir firmaya katma değer vergisi dahil 5.000 TL fatura kesecekseniz e-arşiv faturası kesmeniz gerekli.(Aynı gün içinde )
  • Karşı taraf vergi mükellefi değil ise katma değer vergisi dahil 30.000 TL üzeri bir fatura kesecekseniz e-arşiv faturası kesmeniz gerekli.( Yurt dışına kestikleriniz de )-(Aynı gün içinde )

e-Arşiv Fatura uygulamasına dahil olmayan mükelleflerce 1/1/2020 tarihinden itibaren düzenlenecek faturaların vergiler dahil toplam tutarının 30 Bin TL ‘yi (vergi mükelleflerine düzenlenenler açısından vergiler dahil toplam tutarın 5.000 TL yi ) aşması halinde söz konusu faturaların e-arşiv fatura olarak e-belge düzenlenme portalı üzerinden düzenlenmesi zorunludur. Bu şekilde düzenlenmemesi halinde 353.maddesinde öngörülen cezai hüküm uygulanır.

Aynı günde aynı kişilere düzenlenen faturalar topluca birlikte değerlendirilir. Faturaların vergi dahil olarak toplam tutarı aşar ise e-arşiv fatura olarak düzenlemeniz gerekli.

“Ertesi gün keserim, üç güne bölerim ne var” gibi riskli işleri tercih etmemenizi öneririm, tespiti artık son derece çok kolay. (Ba&Bs formları )

İlgili resmi gazetenin diğer haberleri başka yazımızda yer verilecektir.

Yazar Hakkında

Smmm Denetçi Bilirkişi

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

preloader